נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

3 מקרים בהם תצטרכו חוות דעת רפואיות

עו"ד דוד פייל

ההגדרה המשפטית של מקרי רשלנות רפואית אינה ברורה דיה ומסתמכת בעיקר על "מבחן הרופא הסביר", באופן המביא לידי כך שפעמים רבות מדובר בצורך להכריע במילה כנגד מילה. לפיכך, אחת הפרוצדורות המקובלות, המסייעות בביסוס עילת התביעה ותמיכה בטענות התביעה, היא פנייה לקבלת חוות דעת רפואית

 

מהי חוות דעת רפואית?

בתביעת נזיקין בכלל ובתביעת רשלנות רפואית בפרט, על התובע יהיה להוכיח שני אלמנטים עיקריים – הנזק עצמו והקשר הסיבתי שבין הנזק האמור לבין המקרה הנדון בתביעה, אלמנטים אשר לא תמיד ניתן יהיה להוכיח בצורה ברורה וחד משמעית.

על מנת לבסס היטב את טענותינו, לעיתים עלינו יהיה להיעזר בחוות דעת רפואית הנכתבת על ידי גורם מומחה בתחום הפגיעה הנדונה ומהווה מקבילה משפטית למתן עדות בשבועה, זאת בנוסף על שירותיו של עו"ד מקצועי בתחום דיני הנזיקין – עו"ד דוד פייל.

 

מתי  נצטרך להציג חוות דעת רפואית?

ככלל, החוק בישראל מחייב לצרף חוות דעת רפואית לכל תביעה המוגשת בתחום נזקי הגוף (למעט במקרים של תאונות דרכים) ויחד עם זאת, ניתן למנות מספר מקרים בהם השימוש בחוות דעת רפואית הפך לנפוץ ומקובל במיוחד:

 

  • רשלנות רפואית

מערכת המשפט מסתמכת בעיקר על "מבחן הרופא הסביר" כדי לבדוק האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית וכדי לבסס את עילת התביעה ולהוכיח כי אכן התקיימה סטייה מנורמות הטיפול המקובלות, חשוב שיהיה לצידכם חוות דעת של גורם רפואי מומחה.

 

  • תביעות נזיקין כנגד גופים עתירי כוח

בתביעות נזיקין כנגד גופים עתירי כוח, דוגמת המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח וכדומה, חשוב להגיע מוכן ומסודר עם כלל החומר הראייתי, על מנת שלא ליצור עיכובים מיותרים בתהליך המשפטי, כאשר חוות דעת רפואית בהחלט תסייע לתמוך בטענותיכם.

 

  • תביעת אובדן כושר עבודה

בין התחומים הבולטים בהם נדרשת חוות דעת רפואית היא, תביעת אובדן כושר עבודה, בה מומלץ יהיה להגיע עם חוות דעת של רופא תעסוקתי, שיאשר את אחוזי אובדן כושר העבודה הנדרשים.

 

כיצד ניתן למקסם את אפקט חוות הדעת הרפואית?

כדי למקסם את אפקט חוות הדעת הרפואית, מומלץ יהיה להיעזר בשירותיו של גורם מומחה, בעל מוניטין וניסיון בתחום, כך שייקל לבית המשפט לקבל את חוות דעתו. בנוסף, יש לוודא כי חוות הדעת נכתבת בהתאם למונחים והמושגים המשפטיים המתאימים.

 

כיצד ניתן לקבל חוות דעת רפואית?

קבלת חוות דעת רפואית מגורם מומחה יכולה להיות משימה מאתגרת במיוחד, הן מבחינת נכונות הרופא לכתוב את חוות הדעת והן מבחינת העלויות ולכן, מומלץ יהיה לפנות לעו"ד המתמחה בדיני נזיקין ומכיר היטב את הפרוצדורה והגורמים הרפואיים המתאימים.

 

לסיכום

חוות דעת רפואית היא מסמך משפטי המקביל להצהרה בשבועה של הגורם הרפואי שכתב אותה, כשהיא מהווה מסמך נפוץ ומקובל בתחום דיני הנזיקין ובעיקר בתביעות רשלנות רפואית ואובדן כושר עבודה. כמו כן, ראינו כי הדרך הטובה ביותר לקבל חוות דעת רפואית היא דרך עו"ד המתמחה בדיני נזיקין ומכיר היטב את הגורמים הרפואיים המתאימים.

חוות דעת רפואיות

 

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
תביעת פיצויים
הטרדה מינית – יש מה לעשות

הטרדה מינית היא חוויה נוראית שעלולה לטלטל את חייו של הקורבן, לפגוע בקריירה שלו, לערער את אמונו באנשים ולגרום

תאונת עבודה ביטוח לאומי
תאונת עבודה ביטוח לאומי

מי שנפגע בתאונת עבודה, זכאי לגשת לביטוח הלאומי כדי להגיש תביעה לתאונת עבודה, וכך למצות את זכויותיו. זכויותיו של