נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מה זה IRA ואיך ניתן לעשות זאת בצורה נכונה

חשבון פרישה אישי

IRA הינם ראשי תיבות באנגלית של Individual Retirement Account. מדובר על קופת גמל בניהול אישי המאפשרת לחוסך לתת הוראות בנוגע להשקעות הכספים בקופה. קופות מסוג זה  מוסדרות לפי הוראות החוק והן מיועדת לעמית אחד בלבד.

המשמעות של אחזקת קופת גמל מנוהלת אישית היא שהחוסך יכול לקבוע מה לרכוש ומה למכור בכספים בקופה ולהיות בשליטה מלאה לגבי אופן ההשקעה של הכספים.

 

התאמה אישית

אם בקופות גמל סטנדרטיות ההחלטות לגבי היכן להשקיע את כספי העמיתים נעשית באופן קבוצתי הרי שבקופות גמל מסוג זה ניתן לבצע התאמה אישית לרצון ולצרכים של כל עמית. העברת החסכונות לקופת גמל בניהול אישי כוללת יתרון מיסוי מכיוון שאין כיום צורך למשוך את כל הכספים בעת ההעברה לקופה החדשה וניתן להמשיך ליהנות מהטבות המס השונות.

 

כספים שניתן להעביר

ניתן להעביר כספים לקופות IRA מכל קרן השתלמות כל עוד עומדים במגבלת ההפקדה העומדת על מעל 5 מיליון ₪ כיום. ניתן להעביר גם כספים מקופות גמל במסלולי כסף קצבתי במידה ומדובר על מוצרים פסיביים. בהעברה של כספים מקופות גמל שכירות בהם קיים רכיב פיצויים יש צורך באישור של המעסיק לשיוך כספי הפיצויים אל קופות IRA.

 

תיקון 190

כסף הוני ניתן להעביר לקופות גמל מסוג זה ללא הגבלת השקעה מיוחדת. ניתן גם להעביר כספי תיקון 190 הן בניוד מקופה שעברה תיקון 190 במסלול השקעה רגיל והן בהפקדה ישירה לקופה בניהול אישי. כספי מוטבים ניתן להעביר בניוד ישירות מקופת העמית שנפטר או מקופה הרשומה על שם המוטב. כספי פיצויים ניתן להעביר רק לאחר שהם עברו התחשבנות מס.

 

כיצד לנהל את הכספים

עם העברת ניירות הערך והכספים לחשבון קופת גמל או קרן השתלמות בניהול אישי, ניתן לקבוע אם הניהול יתבצע באמצעות מנהל תיק נבחר או בשליטה עצמית מלאה. בכל מקרה, באמצעות הפלטפורמות אונליין ניתן יהיה לעקוב אחר כלל פעולות ההשקעה, לצפות בפירוט ההשקעות ולהפיק אישורי יתרות, פירוטי מס, דוחות שנתיים ועוד. עוד על ניהול אישי ראו באתר wesocial.

 

מה לקחת בחשבון

בין אם מדובר על ניהול קופת IRA על ידי מנהל תיק או באופן עצמאי ישנם מספר פקטורים חשובים שיש לשים לב אליהם. יש להגדיר את אפיקי השקעה של הכספים בקופה ולבחור בין ניירות ערך סחירים כמו, תעודת סל / קרן סל,  מניות, אג"ח וכדומה לבין מוצר מובנה חכם או שילוב שלהם. יש לקבוע את המדינות בהם יבוצעו ההשקעות ואת המגבלות על גובה ההשקעה.

 

סיכום קופת גמל בניהול אישי

לסיכום הנושא, במאמר זה הסברנו מהם קופות גמל בניהול אישי, מהיכן ניתן להעביר אליהם כספים ומהם היתרונות מבחינת מיסוי שבאפשרות זו. קופת גמל זו מתאימה לחוסכים המעדיפים לנהל בעצמם את הרכב תיק ההשקעות, כמו גם לחוסכים המעוניינים ביתרונות של תיקון 190 לפקודת מס הכנסה. על מנת לעשות את ההעברה בצורה נכונה מומלץ להיעזר במנהל תיק.

חשבון פרישה אישי

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא טיפים פיננסים
מטבעות
3 דרכים בטוחות להשקעה

כל משקיע מחפש את הדרך הבטוחה ביותר לגרום לכסף שלו לעבוד בשבילו. לא פעם ולא פעמיים שומעים על השקעות